تبلیغات
The life - پرسش و پاسخهای متداولی که یک تازه کار علاقه مند به بورس به آن نیاز دارد
 
The life

پرسش و پاسخهای متداولی که یک تازه کار علاقه مند به بورس به آن نیاز دارد

 

سوال 1: با چه مقدار پول می توانم سهام بخرم؟

پاسخ: با هر مقدار میتوانید وارد بورس شوید. سود و زیان شما در بورس به صورت درصدی محاسبه میشود. اگر شما 1 میلیون تومان سرمایه در بورس سرمایه گذاری کنید ، و به سرمایه تان 10% سود یا 10% زیان تعلق گیرد سود یا زیان تان میشود 100 هزار تومان . و اگر 100 میلیون تومان سرمایه گذاری کنید، سود یا زیان با فرض 10 درصد , 100 میلیون تومان خواهد بود. بنابراین، این موضوع به میزان دارایی شما و ریسک پذیری خودتان بستگی دارد.

سوال 2: من نگرانم پولم یکروزه نابود شود! چه کنم؟

پاسخ: طبق قوانین بورس به طور کلی دامنه نوسانات قیمت یک سهم در روز نمی تواند بیشتر از 4%+ و یا کمتر از 4%- باشد. بنابراین دارایی شما در یک یا چند روز از بین نخواهد رفت.

سوال 3: چه روزهایی میتوان سهام خرید و فروش کرد؟

پاسخ: به غیر از پنجشنبه و روزهای تعطیل، هرروز از ساعت 9 صبح الی12:30 ظهر معاملات سهام انجام میشود.

سوال 4: برای خرید سهام باید کجا بروم؟

پاسخ: به یکی از کارگزاری های بورس اوراق بهادار مراجعه میکنید، میتوانید به رایگان یک کد آنلاین بگیرید و از آن به بعد همه معاملات خود را فقط از پشت کامپیوتر انجام بدهید.

سوال 5: وقتی من سهام خود را فروختم، چه کسی پول آن را به من میدهد؟

پاسخ: سه روز کاری پس از فروش هر سهم و به درخواست شما، کارگزاری مبلغ وجه فروش سهام را به حساب شما واریز مینماید.

سوال 6: اگر من یک سهم را امروز بخرم، آیا میتوانم آنرا همین امروز بفروشم؟  پاسخ: بله

سوال 7: آیا میتوان با خرید و فروش یک سهم در یک روز سود کرد؟

پاسخ: همانطور که گفته شد، دامنه نوسان قیمت یک سهم عموما 4%+ و 3%- است، بنابراین اگر یک سهم را با قیمت پایین بخرید و بعد آنرا با قیمت بالاتر بفروشید سود خواهید کرد، البته سود شما باید بیشتر از کارمزد معاملات شما باشد.

سوال 8: هزینه کارمزد هر معامله چقدر است؟

پاسخ: مبلغ کارمزد برای هر خرید و فروش حدودا 1.5% است. یعنی اگر یک سهم را به قیمت هر سهم 10000تومان بخرید و آنرا به قیمت 1015 تومان بفروشید، انگار که پول شما هیچ تغییری نکرده است. بنابراین برای خرید سهام باید انتظار بالاتری برای قیمت فروش داشته باشید تا بتوانید سود شناسایی کنید.

سوال 9: در روزنامه ها و تلویزیون بارها شنیده ام شاخص بورس رشد کرده یا کاهش یافته. شاخص بورس چیست؟

پاسخ: هر بازار بورسی در جهان دارای حداقل یک نوع شاخص است. مثلا در ایران شاخص کل بورس، نماد رشد یا کاهش سرمایه اکثریت سهام های بورس ایران است. مثلا شما اگر 1% از سهم کلیه شرکتهای بازار بورس را داشته باشید، اگر شاخص بورس 2% رشد کند، یعنی پول شما حدودا 2% رشد کرده است. اصطلاحا به شاخص بورس، دماسنج بازار هم میگویند.

سوال 10: آیا ممکن است بخواهم سهامی را بفروشم و کسی آنرا نخرد؟

پاسخ: بله ممکن است، برای جلوگیری از این اتفاق میتوان سهم هایی را انتخاب کرد که میانگین حجم معاملات آنها در گذشته بالا باشد، اما با توجه به گسترش بازار تقریبا اکثر سهام های بازار هرروز قابل معامله میباشند. ضمنا برای پایین آوردن ریسک خرید و فروش سهام میتوان سبد سهام تشکیل داد.

سوال 11: سبد سهام چیست؟

پاسخ: سبد سهام یعنی سرمایه خود را به چند قسمت تقسیم کنید و سهام شرکتهای مختلف را خریداری کنید و به اینصورت، هیچگاه فقط سهم یک شرکت را نخواهید داشت، به این طریق ریسک سرمایه گذاری شما بسیار پایین خواهد آمد. یعنی اگر یک شرکت پس از مدتی زیانده شناسایی شد، فقط بخشی از دارایی شما با کاهش قیمت مواجه خواهد شد.

سوال 12: قیمت سهام را چه کسی تعیین میکند؟

پاسخ: خریداران و فروشندگان. یعنی قیمت عرضه و تقاضا. هر چقدر اخبار و اطلاعات بهتری راجع به یک شرکت وجود داشته باشد که نشان دهد آن شرکت سود بیشتری خواهد داشت، تقاضا برای خرید آن سهم بیشتر میشود و فروشندگان حاضر نیستند با قیمت پایین آنرا بفروشند، بنابراین قیمت سهم بالاتر خواهد رفت.

سوال 13: قیمت سهم را کجا میتوان دید؟ آیا باید به تالارهای بورس مراجعه کنم؟

پاسخ: قیمت روزانه هر سهم با جزئیات و همچنین عرضه و تقاضاهای یک سهم را به صورت زنده و با تغییرات لحظه ای میتوان از سایت سازمان بورس به آدرسwww.TSETMC.com   مشاهده کرد.

سوال 14: چگونه میتوانم در بورس سود کنم؟

پاسخ: به دو روش کلی: اول اینکه یک سهم را با قیمت پایین بخرید و آنرا با قیمت بالاتر بفروشید. دوم اینکه یک سهم را بخرید و به صورت سالیانه سود آن شرکت را نقدا دریافت کنید.

سوال 15: شرکتهای سود ده را چگونه شناسایی کنم؟

پاسخ: با تحلیلگری سهام هر شرکت. یا با روش تحلیل بنیادی سهام و یا با روش تحلیل تکنیکی.

سوال 16: تحلیل بنیادی سهام یعنی چه؟

پاسخ: تحلیل بنیادی سهام یا تحلیلFundamental  به روشی از تحلیل میگوییم که در آن با بررسی اطلاعات و صورتهای مالی شرکت، میزان سود آن شرکت را محاسبه کنیم و در صورتی که ما قیمت بالاتری نسبت به قیمت امروز سهم بدست بیاوریم، آن سهم را خواهیم خرید و اگر بدرستی تحلیل کرده باشیم، به زودی بازار آن سهم را با قیمت های بالاتری خواهد خرید و ما میتوانیم سود شناسایی کنیم.

سوال 17: تحلیل تکنیکی یعنی چه؟

پاسخ: تحلیل تکنیکی یاTechnical  به روشی از تحلیل میگوییم که در آن بدون در نظر گرفتن اطلاعات مالی شرکت ،فقط با مشاهده نمودار قیمت گذشته هر سهم، میتوانیم پیش بینی کنیم حرکت آینده سهم چگونه خواهد بود. علم تحلیل تکنیکال یک علم جهانی است که از هزاران بار رفتار حرکتی نمودارهای قیمت سهام بدست آمده است. در واقع با توجه به اینکه عموما انسانها در برخورد با اتفاقات یکسان، عموما واکنش های شبیه به یکدیگر انجام میدهند، علم تکنیکال با الگوهای مختلفی شکل گرفته است. این تحلیل در کلیهی بازارهای سهام داخلی و خارجی قابل استفاده است.

سوال 18: تحلیل بنیادی بهتر است یا تحلیل تکنیکال؟

پاسخ: تحلیلگران بنیادی خودشان سود یک سهام را بدست می آورد و آنرا خرید میکنند. اما یک تحلیلگر تکنیکال با مشاهده نمودار قیمت سهم، می تواند آینده را پیش بینی کند. نقطه ورود، نقطه خروج، کف قیمت، سقف قیمت. تحلیل بنیادی سهام هر شرکت نیاز به بررسی و زمان بیشتری دارد اما نتایج مطمئن تری خواهد داشت، ولی تحلیل تکنیکی برای هر سهم بسیار سریعتر انجام میشود اما پایه و اساس آن بر مبنای پیش بینی است. اصولا تحلیل گران حرفهای بازار به هر دو علم تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال تسلط دارند.

سوال 19: برای یادگیری تحلیلی بورس، اول تحلیل بنیادی سهام را آغاز کنم و یا تحلیل تکنیکی؟

پاسخ: شما با هر کدام از دو روش به تنهایی میتوانید به خرید و فروش سهام بپردازید. این به شما بستگی دارد که ترجیح میدهید کدام علم را برای شروع انتخاب کنید. در سوال قبل شرح کاملی از ساختار این دو تحلیل توضیح داده شد. در نهایت میتوانید اول یکی را آغاز کنید و اگر تمایل به گسترش دانش خود در این زمینه داشتید، روش دیگر را هم یاد بگیرید. هر چند میتوانید هر دو روش را با هم یاد بگیرید، چون جزئیات مطالب کاملا با یکدیگر متفاوت هستند و هیچ کدام پیش نیاز یکدیگر نمیباشند.

سوال 20: سوالات من در سوالات بالا نبود؟!    پاسخ: با ما تماس بگیرید. تلفن: 02188482542

 دوره های آموزشی

جهت کسب اطلاع درباره دوره های آموزشی تالار بورس به آدرس زیر مراجعه نمایید:  Edu.TalareBourse.com

آدرس: یوسف آباد، خیابان شانزدهم، پلاک 18، واحد تالار بورس  www.TalareBourse.com

نوع مطلب : حسابداری، 
برچسب ها : بورس، پرسش و پاسخ در مورد بورس، سوالات متداول بورس، سبد سهام،
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
تماس با ما
اللهم عجل لولیک الفرج
کسی نیامده جز او سر قرار خودش نشسته غرق تماشای شیعیان خودش چه انتظار عجیبی ست اینکه شب تا صبح کسی قنوت بگیرید به انتظار خودش